Aile (Boşanma) Hukuku

4721 sayılı kanunda düzenlenen Aile hukuku, medeni hukuk içersinde yer alan bir hukuk dalı olup aileyi oluşturan kişilerin karşılıklı hak ve görevlerini konu edinir. Üç kısımdan oluşan Aile Hukuku; eşlerin ilişkisini, nafaka ile aile mallarını ve son olarak velayet ile ilgili bilgileri düzenlemektedir. Bu sebeple başlıca olarak nişanlanma, evlenme hükümleri, boşanma koşulları ve sonuçları, mal rejimleri, velayet, nafaka, soy bağı hükümleri ile çevrelenmiştir. Amaç, eşlerin birbirleriyle ve çocuklarla olan kişisel ilişkilerini hak kaybına sebebiyet vermeden devam ettirmektir.

Aile hukukuna ilişkin uyuşmazlıkları çözmek Aile Mahkemelerinin görev alanına girer. Fakat Aile Mahkemelerinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk mahkemeleri de davalara bakmakta görevlidir.

Türkiye’de aile hukuku denilince akla gelen ilk hukuki sorun boşanma davalarıdır. Bu sebeple halk arasında aile hukuku ile ilgilenen avukatlara “boşanma avukatı” denilir. İnsanların en çok hukuki yardıma ihtiyaç duyduğu süreç boşanmadır. Boşanma davaları ancak şu sebeplerle açılabilir;

• Zina sebebiyle (TMK md.161)
• Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış sebebiyle (TMK md.162)
• Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme sebebiyle (TMK md.163)
• Terk sebebiyle (TMK md.164)
• Akıl hastalığı sebebiyle (TMK md.165)
• Evlilik birliğinin sarsılması sebebiyle (TMK md.166)- Ayrıca şiddetli geçimsizlik sebebiyle birlikte anılan bu hüküm genel boşanma sebebidir.

BİZCE AİLE HUKUKU

Türkmen Avukatlık Bürosu olarak müvekkillerimizin ihtiyaçları doğrultusunda anlaşmalı boşanma protokolü, anlaşmalı boşanma davaları, çekişmeli boşanma davaları, evlilik sözleşmesi ve mal rejimi sözleşmeleri, nafaka ve tazminat talepleri, evliliğin iptali davaları, Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde tedbir kararları, Yabancı mahkemelerin verdiği boşanma kararlarının tanınması ve tenfizi, iddet süresinin kaldırılması, velayetin değiştirilmesi, babalık davası, mal rejimi davaları gibi aile hukukunun alanına giren konularda hizmet vermekteyiz.

Çalışma Alanlarımız

İletişim Bilgilerimiz

Barbaros Mahallesi Oymak Caddesi Sümer Hukuk Plaza B Blok No:10/20 Kocasinan/KAYSERİ

turkmenavukatlik@gmail.com

Haftaiçi: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 11:00 - 15:00 Pazar : Kapalı

Türkmen&Türkmen Avukatlık Bürosu © 2017 - İzinsiz ve kaynak göstermeden kopyalanamaz.