Ceza Hukuku

Suçları oluşturan fiilleri açıkça belirten ve bunlara uygulanacak yaptırımları (cezaları) konu alan kamu hukuku dalıdır. Ceza hukuku, genel ve özel ceza hukuku olarak ikiye ayrılır. Ceza genel hukuku, suç kavramının maddi ve manevi unsurlarıyla (suç işlendiğinde kast- taksir ayrımı) tanımını, ceza hukukuna hakim olan genel ilkeleri, suçlar için öngörülen cezaları, cezayı azaltan ve ortadan kaldıran nedenler gibi bütün suçlar için geçerli olan kuralları inceler. Ceza özel hukuku ise suç sayılan eylemleri tek tek alarak, suçların kapsam ve sınırlarını, birbirlerinden ayrılan yönleri ile bu suçlara öngörülen cezaları inceler. Ceza soruşturması ve yargılamasının nasıl yapılacağını inceleyen hukuk dalına ise “ceza muhakemesi hukuku” denir. Ceza muhakemesi hukuku suç şüphesi altındaki kişinin özgürlüğünü kısıtlayıcı koruma tedbirleri ile çevrelenmiştir.

Ceza hukukunda kanunilik ilkesine esastır ve kanunda açıkça gösterilmeyen bir fiil suç oluşturmaz ve bir suç için ancak yasada belirlenen ceza uygulanabilir. Ceza hukukunda bilinmesi gereken en önemli nokta aleyhe olan hükümlerin geriye yürümez olmasıdır.

BİZCE CEZA HUKUKU

Herkes açısından “hukuku bilmemek mazeret sayılmaz” ilkesi geçerlidir. Vatandaşlarımıza ve şirketlerimize cezai yaptırım doğuracak eylemleri konusunda hukuki danışmanlık vererek ve açılmış davalara katılarak ceza yargılamasında yanlarında oluyoruz. Mağdur olan müvekkillerimiz için savcılığa suç duyurusunda bulunma ve mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda destek oluyoruz.

Çalışma Alanlarımız

İletişim Bilgilerimiz

Barbaros Mahallesi Oymak Caddesi Sümer Hukuk Plaza B Blok No:10/20 Kocasinan/KAYSERİ

turkmenavukatlik@gmail.com

Haftaiçi: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 11:00 - 15:00 Pazar : Kapalı

Türkmen&Türkmen Avukatlık Bürosu © 2017 - İzinsiz ve kaynak göstermeden kopyalanamaz.