Fikri ve Sınai Haklar Hukuku

Fikri ve sınai haklar hukuku, iktisadi değer taşıyan fikir ve sanat ürünlerine ve buluşlara ilişkin düzenlemeleri konu edinen karma hukuk dalıdır. Hukukumuz hak ihlallerine tazminat hukuku ve ceza hukuku olmak üzere iki farklı sonuç bağlamış olup her iki hukuk alanının da etkin bir şekilde kullanılmasının istenen neticelere ulaşılabilmesi için önemli olduğu görülmektedir.

Fikri haklar; fikir ve sanat eserleri üzerindeki düşünsel haklar ile ilim ve edebiyat eserleri, musiki eserleri, güzel sanat eserleri ile sinema eserleri (görsel-işitsel eserler) üzerindeki hakları konu edinir. Sınai haklar ise sanayi ve tarımdaki buluşlar, yenilikler, tasarım ve özgün çalışmalar, marka ve ticaret unvanı gibi ayırt edici ad ve işaretleri taşıyan ürünler, patentler ve faydalı modeller, markalar, endüstriyel tasarımlar, coğrafi işaretler ve entegre devrelerin topografyaları kapsar.

Fikri ve sınai haklar hukukunun amacı; ürünlerden veya buluşlardan faydalanma şartlarını belirleyip başka şahısların/firmaların aykırı kullanımlarını yaptırıma bağlamaktır. Bir marka hakkı unsurunun ya da patentin izinsiz kullanılması, bir ürünün izinsiz kopyalarının satışa çıkarılması ya da piyasaya sürülmesi, bir sanat eserinden intihalin yapılması ya da yine bu tarz bir eserin izinsiz kullanılması gibi fikri ürün sahibi kişi ya da kuruluşların fikri haklarının ihlal edilmesi söz konusudur. Benzer sebeplerle kanun, nitelikli ürünleri mevzuatta belirtilen usuller ile koruma altına almaktadır. Hak ihlallerine karşı etkin bir hukuksal korunmaya başvurulması hem mali sonuçları hem de hak sahibi açısından manevi sonuçları noktasında son derece önemlidir.

BİZCE FİKRİ VE SINAİ HAKLAR HUKUKU

Fikri ve sınai haklara ilişkin korumalar için marka, patent, tasarım tescilleri, hakların izinsiz kullanımlarının engellenmesi, haklara ilişkin danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Bu kapsamda gerekli tescil ve yenileme sözleşmeleri hazırlayarak müvekkillerimizin karşılaşacağı hukuki sorunları en aza indirgiyoruz. Fikri ve sınai haklara yönelik tecavüzden kaynaklı hukuk ve ceza davalarında hukuki yardımda bulunarak ve bu alanlarında etkin ve sonuç odaklı hukuki danışmanlık- dava takibi hizmetleri vermekteyiz.

Çalışma Alanlarımız

İletişim Bilgilerimiz

Barbaros Mahallesi Oymak Caddesi Sümer Hukuk Plaza B Blok No:10/20 Kocasinan/KAYSERİ

turkmenavukatlik@gmail.com

Haftaiçi: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 11:00 - 15:00 Pazar : Kapalı

Türkmen&Türkmen Avukatlık Bürosu © 2017 - İzinsiz ve kaynak göstermeden kopyalanamaz.