İcra ve İflas Hukuku

İcra Hukuku, borcunu ödemeyen, yükümlülüklerini yerine getirmeyen borçluların borcunu, alacaklının talebi üzerine, devlet yardımı ile tahsil etmeyi konu alan kamu hukuku dalıdır. İcra kanununda borçlunun borcunu ödememesi halinde alacağın ondan ne şekilde tahsil edeceği gösterilmektedir. Borçlu aleyhine yapılan, icra takibi olabileceği gibi koşulları (iflasa tabi tacirlerden olması) mevcut ise iflas yoluyla da takip olabilir. Borçlu aleyhine yapılan icra takibi genelde üç şekilde yapılmaktadır:

1. İlamsız İcra Takibi: Herhangi bir belgeye dayanılmadan bir borca karşılık icra müdürlüğünde başlatılan takiptir.
2. İlamlı İcra Takibi: Bir mahkeme kararına (ilam) veya ilam niteliğindeki belgelere (İİK md. 38) dayanılarak başlatılan takip türüdür.
3. Rehnin Paraya Çevrilmesi Yoluyla İcra Takibi: Alacaklının elinde borçluya ait bir mal, hak veya kıymetli evrak rehnedilmiş şekilde bulunuyorsa, borç ödenmediğinde ilk başvurulan takip türüdür.

Her iki icra takibinde nerede nasıl yapılacağı, borçlunun böyle bir takip karşısında hangi yasal yollara başvurabileceği alacaklının bu durumda hangi hukuksal olanaklara sahip olduğu yapılan takibe rağmen borçlunun borcunu ödememesi halinde mallarının nasıl haczedip parayı çevrilebileceği gibi konular bu hukuk dalını ilgilendirir. Ayrıca icra işlemleri mahkemede değil, icra dairesinde yürütülür.

BİZCE İCRA HUKUKU

Takip kapsamında borçlu ve malvarlığı hakkında gerekli bilgiler hızlı bir şekilde toplanmakta ve müvekkillerle paylaşılmaktadır. İcra-iflas takibi sürecinde yer alan müvekkilleri için ise, borca itiraz, borçtan kurtulma, iptal davaları ve iflasa ilişkin işlemler gibi konularda hukuki destek sağlamaktır. Ayrıca kıymetli evrak, senet ve fatura tahsilatında hızlı ve etkin süreçlerle hizmet vermekteyiz.

Çalışma Alanlarımız

İletişim Bilgilerimiz

Barbaros Mahallesi Oymak Caddesi Sümer Hukuk Plaza B Blok No:10/20 Kocasinan/KAYSERİ

turkmenavukatlik@gmail.com

Haftaiçi: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 11:00 - 15:00 Pazar : Kapalı

Türkmen&Türkmen Avukatlık Bürosu © 2017 - İzinsiz ve kaynak göstermeden kopyalanamaz.